english persian

اشکالات استفاده از مودم در سيستمهای تلفن گويا

محدوديتهای استفاده از مودم برای كاربردهای تلفن گويا

نرم افزار تلفن گویا کاوش گویا

با توجه به گسترش روزافزون انواع سیستم های تلفن گویا در بازار و تنوع در محصولات تولید شده توسط شرکت ها و بسته های نرم افزاری و سخت افزاری ارائه شده ،گاهی دیده می شود که مشتریان به منظور کاهش هزینه ها ، درخواست استفاده از مودم را به جای کارت های تلفنی دارند ، در نتیجه لازم می دانیم جهت فراهم آوردن اطلاعاتی مفید برای مشتریان و سهولت در انتخاب سیستم ها ، علت عدم پیشنهاد و نقاط ضعف سیستم های راه اندازی شده با مودم را بصورت مختصر ارائه نماییم.

مودم تلفن گویا و کارت تلفن گویا دیالوجیک Dialogic
• کیفیت نامناسب صدا
با توجه به پایین بودن کیفیت صدای اکثر مودم های موجود در بازار و نیاز سیستم های گویا به کیفیت صدا در هنگام پخش فایل ها و عدم توانایی پشتیبانی از فرمت های صوتی متفاوت.

• عدم تشخیص Caller ID
بسیاری از مودم ها فقط Caller ID مربوط به نواحی جغرافیایی خاصی را تشخیص می دهند و به دلیل اینکه شرکت های سازنده چیپ های مودم ، شرکت های اروپایی و آمریکایی هستند ، بیشتر مودم ها قادر به تشخیص Caller ID در کشور ما نیستند.

• عدم پشتیبانی از چندین خط تلفن و خطوط دیجیتال E1
درايور مودم های دارای Voice ، امكان نصب چندين مودم روی يك دستگاه را نمی دهند و به همين دليل نمی توان چند خط تلفن را به رایانه متصل نمود. هرچند بعضی اوقات می توان از دو مودم با مدلهای متفاوت برای اين منظور استفاده كرد ، با این وجود نصب چند مودم روی یک رایانه اشکالات مختلفی را ایجاد خواهد نمود که مهمترین آن کاهش چشمگیر سرعت سیستم و در نتیجه قفل کردن و از کار افتادن سیستم عامل در حین کار می باشد . اما کارتهای تلفن گویا بصورت 4 و 8 و 12 و 16 و حتی به تعداد دلخواه دارای خط ورودی تلفن می باشند .

یکی از پرکاربردترین کارتهای سخت افزاری تلفن گویا ، کارت دایالوجیک (دیالوجیک) ساخت شرکت Dialogic می باشد که در حقیقت از تراشه های شرکت معروف اینتل Intel استفاده می نماید .

فروش سخت افزار تلفن گویا :

- Dialogic D/4PCIUFW - D4PCI - D4PCIUF - D4PCIUFW
- Dialogic D/120JCT - D120JCT
- Dialogic D/300JCT-1E1 - D300JCTE1120EW
- Dialogic D/600JCT-2E1 - D600JCT2E1120EW
- Dialogic Diva PRI/E1-30
- Dialogic Diva V-2PRI/E1-60 Media Board
- Dialogic Diva PRI/E1/T1-CTI PCIe

Dialogic D4PCI

این کارتها قابلیت پشتیبانی از خطوط معمولی تلفن (آنالوگ) را بصورت چندین خط همزمان و نیز خطوط دیجیتال E1 دارای 30 خط تلفن همزمان و چندین خط E1 را دارا هستند .


• پخش پیام ها با مکث
با توجه به بهره گیری مودم از CPU سیستم جهت پردازش اطلاعات صوتی خود ، پخش فایل های صوتی همراه با مکث خواهد بود که این مکث باعث می شود تا پیام های متصل بصورت مناسب شنیده نشوند و فرد تماس گیرنده از مکث های سیستم خسته شود ، مانند خواندن اعداد ، تاریخ ها و غیره .

• عدم تشخیص بوق اشغال
با توجه به اینکه انواع مودم ها معمولا برای مناطق جغرافیایی خاصی طراحی می گردند ، بیشتر مواقع بوق اشغال را تشخیص نمی دهند و در صورت تشخیص بوق اشغال بلافاصله ارتباط تلفنی را قطع می کنند و امکان اعلام پیغام مناسب به کاربر را در هنگام انتقال خط نمی دهند.

• عدم پردازش صدا بعد از شماره گیری
مودم ها امكان پردازش تماس (Call Process Monitoring) را ندارند و به همين دلیل بعد از شماره گيری ، امكان تشخيص برداشته شدن گوشی از طرف مقابل و يا بوق Ring back وجود ندارد. در نتیجه کلیه نرم افزارهای "تماس گیر" که با مودم معمولی عمل می نمایند قادر به ارائه به موقع اطلاعات نیستند.

• عدم تشخیص قطع ارتباط تماس گیرنده
بسياری از مودم ها امكان تشخيص قطع ارتباط تلفنی از طرف تماس گیرنده را ندارند ، به اين معنی كه پس از برقراری ارتباط بين مودم و تماس گیرنده ، در صورت گذاشته شدن گوشی ، مودم قادر به تشخيص Disconnect شدن خط نمی باشد و سیستم همچنان به ادامه فعالیت خود خواهد پرداخت و خط را اشغال نگه خواهد داشت.

• کاهش چشمگیر سرعت سیستم
مودم ها دارای پردازشگر نیستند . از اینرو از CPU سیستم و منابع آن برای عملکرد خود استفاده می کنند . در نتیجه با هر تماس تلفنی ، سرعت سیستم کاهش می یابد که در برخی مواقع باعث قفل یا اصطلاحا Hang شدن سیستم می شود . اما کارتهای تلفن گویا دارای پردازشگر مخصوص می باشند و هیچ فشاری را به سیستم تحمیل نمیکنند . این مسئله در خطهای تلفن بیش از 2 عدد بیشتر مشهود است .

• قابلیتهای نرم افزاری جهت کارتهای تلفن گویا
نرم افزارهای تلفن گویا دارای توابع برنامه نویسی هستند که معمولا توسط کارتهای تلفن گویا پشتیبانی می شود . در حقیقت قابلیتهای واقعی نرم افزار تلفن گویا تنها در صورت اتصال به کارت سخت افزاری مخصوص تلفن گویا مشخص می گردد .

• هزینه یا سرمایه گذاری ؟
برخی اوقات صرفه جویی در هزینه باعث اتلاف سرمایه بیشتری می شود . مدیریت صحیح باید تفاوت میان صرفه جویی و سرمایه گذاری را بدرستی تحلیل نماید .

* * * استفاده از مودمهای معمولی و نرم افزار شرکتهای تازه کار و غیرمتخصص ، شاید در ظاهر باعث صرفه جویی در هزینه گردد اما پایین بودن کیفیت پاسخگویی اینگونه سیستمها و از کار افتادن مکرر آنها در ساعات غیر اداری ، میتواند لطمه بزرگی به اعتبار شرکت وارد نماید .


نرم افزار تلفن گویا کاوش گویا

مودم تلفن گویا و کارت تلفن گویا دیالوجیک

کیوسکهای اطلاع رسانی کاوش کیوسک ، برای هر سازمان و مکانی قابل تعریف بوده و نقش بسزایی در ارائه و کسب اطلاعات و نظرسنجی دارند

کیوسک اطلاع رسانی

Kavosh Madar Company
Copyright © 2004-2020